Hulladéktömörítő gépek I.- Tömörítőhengerek és az alkalmazott gépláncok
Szakcikkek - 2009-10-27 16:23:30
cikk nyomtatása
A mai kor egyik legnagyobb problémája a rengeteg hulladék elhelyezésének kérdése. A szemét nagy részét nehezen lebomló műanyagok teszik ki. Ezek közül is a kis tömegű, de nagy térfogatú csomagolóanyagok szakszerű elhelyezése egyre nehezebb. Újabb szemétlerakók építése nem megoldás, inkább a minél nagyobb tárolási sűrűség elérése a cél. A megoldást a hulladék minél jobb tömörítése jelenti. Ezért a szemétdombok „hőse” a kompaktor. Egy lerakót senki sem akar a szomszédságába, ami nem meglepő, ezért a várostól messze építik ki. A modern lerakók már nem szennyezik a talajvizet, nem bűzforrások, sőt előnyeik is vannak. Például a lebomlás folyamán keletkező metán és egyéb szénhidrogének fűtésre is használhatók. Ha pedig biztosítjuk a szellőzést a komposztálódás gyorsabban végbemegy és gyorsabb a lebomlás, tehát az ésszerű hulladékgazdálkodás teljesen biztonságos.
A tömörítőhengerek típusai:
Az építőiparban a talaj tömörítésére többféle típusú tömörítőhengert használnak. Ebben a részben azonban csak az érdes felületű hengerekről esik szó. Ezeknek a hengereknek három fő fajtája van:

Bütyköshenger:

Juhlábhenger:
A juhlábhenger bütykei hosszabbak, de henger alakúak, így forduláskor felszakítják a talaj felső rétegét. Előnyük az, hogy mélyebben tudnak tömöríteni, ezért olyan helyen alkalmazzák ahol nem fontos a felszín kinézete, például hulladéklerakó telepeken.
Döngölőlábas tömörítő:

A hulladéklerakó telepek működése:
Egy lerakó létesítése nagyon bonyolult feladat. Rengeteg környezetvédelmi szabványnak kell megfelelnie, és a megfelelő terület kiválasztása is fontos. A telepnek jól megközelíthetőnek kell lennie, de a lakott területektől megfelelő távolságot kell tartani. Ha megvan a helyszín, akkor a felső talajrétegek eltávolítása következik. Az így kialakuló munkagödröt vízzáróvá kell tenni, hogy az esővíz által a hulladékból kimosott szennyező anyagok ne kerülhessenek a talajvízbe. Ezt agyag, sóder és műanyag fóliák lehelyezésével érik el. Ezután következhet a szemét odaszállítása. A területet meghatározott térfogatú cellákra osztják. Egyszerre csak egy cellát telítenek. A szemeteskocsik által idehordott hulladékot egy komoly géplánc helyezi el. Először kompaktorok és dózerek nyomják szét a halmot, vagy tolják a megfelelő helyre. A dózer inkább csak az elhelyezést segíti, tömöríteni nem jól tud a nagy felületű lánctalp miatt, és nehézkes a mozgása is. A kompaktor jóval fordulékonyabb. A feladata a tömörítés és a hulladék elsimítása. A nagy átmérőjű és széles kerekeivel könnyen megbirkózik feladatával. Ha megfelelő mintázatú kereket teszünk rá még a hulladék darabolására is jó. Erre a lebomlási idő csökkentése miatt van szükség. A cella telítésekor kilyukasztott csöveket fektetnek le, hogy a csapadékvízzel kioldott szennyezőanyagok ide folyjanak, és összegyűjtik, majd megtisztítják. Ha egy cella betelt, akkor lefedik fóliával és földdel a kellemetlen szagok elkerülése miatt. A lefedést szkréperek végzik. A lerakó létesítésekor felhalmozott talajból szállítják oda a földet, és tömörítő-hengerek tömörítik be. A cellák élete így véget ér, a hulladék elkezd bomlani. A régi cellák tetejére újakat is lehet létrehozni, akár több szint magasan. Amikor a lerakó megtelt a tetejére vízzáró agyagréteg kerül betömörítve. Ennek tetejére termőréteget hoznak, és végül befüvesítik, vagy fákat ültetnek. A lerakók helyén sokszor parkokat, golfpályákat üzemeltetnek.
A hulladéklerakókon alkalmazott gépláncok és feladataik:

A beérkező szemeteskocsi nem tudja a terepadottságok miatt a cella megfelelő pontjára üríteni a hulladékot, ezért olyan gépre van szükség, ami ezt elvégzi. Erre a feladatra a lánctalpas dózer a legalkalmasabb. A dózer akár 200m-en keresztül is képes mozgatni az anyagot mostoha talajviszonyok között.A nagy láncpapucsfelület miatt azonban nem tömörít megfelelően, ezért a tömörítéshez és terítéshez egy másik gépre van szükség. Ez a gép a kompaktor.


Ha meghatároztuk a tömörségi fokot, az a cél hogy ezt el is érjük. A mélység függvényében változik a tömörségi fok, ezt az alábbi ábra jól mutatja:

Az ábrából látható, hogy fél méternél nagyobb rétegvastagság esetén meredeken zuhan a tömörségi fok, ezért nagyobb rétegvastagságok esetén lazább lesz az anyag.
A kompaktorjáratok száma és a tömörség kapcsolata látható az alábbi diagramon:

Látható a diagramból, hogy nem egyenes arányban áll a tömörség és a gépmenetek száma, így a 3-4 menetben történő tömörítés a leggazdaságosabb.
A következő ábra jól szemlélteti, hogy tömörebb cella eléréséhez alkalmatlan a dózeres tömörítés:

A lánctalp nagy felülete miatt dózerjárat csak előtömörítésre való, mert dózerrel csak feleakkora tömörség érhető el, mint kompaktorral.
Ha egy cella megtelik, akkor a szagok miatt le kell fedni, hogy tetejébe újabb cella legyen elhelyezhető. A letakarás földdel történik, melyet kotró-billencs-dózer-tömörítőhenger géplánc, vagy szkréper-tömörítöhenger géplánc végez.

Ezekkel a gépláncokkal jó hatásfokkal üzemeltethető egy lerakó, magyarországon azonban azért nem találkozhatunk ilyen komoly géplánccal, mert a kis lakosságú települések kis kapacitású szeméttelepein túl drága lenne ilyen komoly gépek használata.
Károly József tanulmánya alapján
Konzulens: Dr. Balpataki Antal
A Szakcikkek rovat további cikkei:
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával IV.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok XI.
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával III.
Földmunkagépek minőségi vizsgálata I.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok X.
A gépnet.hu legfrissebb hírei:
Az SSAB öt új termékcsaládot vezet be az egyedi ügyféligények kielégítésére
Strenx acél: magasság határok nélkül
Melior Laser: beszállítói pozíció új iparágakban
Laser Plus: acél, ami tökéletes simaságot garantál
Ruukki Laser Plus – tökéletes sima felület a lézervágás után
Legolvasottabb a gépneten:
BOSCH DLE 50 digitális lézeres távolságmérő TESZT!
Helyszíni cölöpözések II.- Helyszíni cölöpözési technológiák
Új anyagtípus: bórral ötvözött acél
Munkagépvásárlás külföldről - előnyök és buktatók
Prémium termékek és szolgáltatások prémium vevőknek