Elektro - hidraulikus emelőmű – szabályzás (EHR) traktorokhoz III.
Szakcikkek - 2011-06-27 19:43:03
cikk nyomtatása
Rendszer – elemek II.
Digitális elektronikus ellenőrző egység


Adatok:
Tápfeszültség: 5 – 12 V egyenfeszültség (elemes)
Teljesítmény – felvétel:
Emelőmű alaphelyzetben:0.2 A
Emelőmű működés közben : maximum 3.8 A
Környezeti hőmérséklet: -30.. 65 °C
Blokkdiagram
A kezelőpanelről, kapcsolókról, illetve érzékelők felől érkező jelek szűrésre illetve feldolgozásra kerülnek annak érdekében, hogy a mikrokontrollerbe legyenek táplálhatóak. A mikrokontroller egy 8 bites Siemens 80535, integrált A/D és D/A átalakítókkal.
A vezérlő feladatokat végző programokat egy 32 kilobájtos EEPROM –ban tárolják, a felülírható adatok tárolására pedig egy 8 kilobájtos EPROM szolgál, amelybe akár vásárló –specifikus – adatokat is táplálhatnak, még az összeszerelés közben.

A kimeneti jellemzők a következők: az emelő- és süllyesztő elektromágneses szelepeket működtető térfogatáramok, amelyeket áramirányított kimeneti fokozatok generálnak. A soros interfészt főleg a gyártási végellenőrzéshez használják, de korlátozott mértékben lehet arra is alkalmazható, hogy a traktor egyéb elektronikus alrendszereivel kommunikáljon. A másik két kimenet egyike diagnosztikai célokra szolgál, a második pedig az emelőmű állapot - kijelzésére; ezt a magasabb hierarchikus szinten elhelyezkedő ellenőrző rendszerek használhatják.
EHR – D kábelfa
A kábelezést használatra kész kábelkötegként alakították ki.

Biztonsági eszközök
Az aktuális értékeket ellenőrző és feldolgozó funkción kívül, az elektronikus ellenőrző egység számos megfigyelő áramkört foglal magában. Egy bekapcsolható reteszelés gátolja meg, hogy a legelső beindítás alkalmával megmozduljon a rendszer. A retesz akkor old ki, amikor az emelési kapcsolót először használják. Az első mozgatás csökkentett sebességgel történik. Az emelési magasságot szintén figyeli a rendszer, a határát előzetesen potenciométerrel lehet előválasztani. A helyzetérzékelő kábelénél rövidzár-, illetve szakadás - megfigyelés történik, hiba esetén pedig a kontroll – egységet kiiktatják, hogy az emelőmű ne mozoghasson.
Rendszer – diagnosztizálás
A leállási és javítási költségeket a lehetséges legalacsonyabb szinten kell tartani. Ebben a vonatkozásban a digitális elektronika nagyon jó lehetőséget biztosít a hibák okainak gyors feltárására. Az EHR rendszerek összes hibája – amelyeket az elektromos be – és kimenő jelekkel állapíthatunk meg – felderíthető. A hibákat listázza és kódolja a rendszer, és LED – en jelzi ki a vezetőnek vagy a szerviznek. A LED váltakozó kódot bocsát ki. Ez a leginkább költséghatékony megoldás. Hétszegmenses kijelző beiktatása is lehetséges.

Lázár Péter tanulmánya alapján
Konzulens: Dr. Balpataki Antal
A Szakcikkek rovat további cikkei:
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával IV.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok XI.
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával III.
Földmunkagépek minőségi vizsgálata I.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok X.
A gépnet.hu legfrissebb hírei:
Az SSAB öt új termékcsaládot vezet be az egyedi ügyféligények kielégítésére
Strenx acél: magasság határok nélkül
Melior Laser: beszállítói pozíció új iparágakban
Laser Plus: acél, ami tökéletes simaságot garantál
Ruukki Laser Plus – tökéletes sima felület a lézervágás után
Legolvasottabb a gépneten:
BOSCH DLE 50 digitális lézeres távolságmérő TESZT!
Helyszíni cölöpözések II.- Helyszíni cölöpözési technológiák
Új anyagtípus: bórral ötvözött acél
Munkagépvásárlás külföldről - előnyök és buktatók
Prémium termékek és szolgáltatások prémium vevőknek