Aktív szerelékek illesztési megoldásai
Szakcikkek - 2009-08-11 16:07:08
cikk nyomtatása
A gazdaságosságból és a gyors munkavégzés igényéből adódó követelmények szükségessé tették egy olyan rendszer kivitelezését, mely lehetővé teszi több szerelék ugyanazon alapgépre való felszerelhetőségét.

Ahhoz, hogy egy gépre több eszközt lehessen illeszteni, meg kell oldani a gém és a szerelékek egymással való csatlakoztatását, tehát azoknak kompatibiliseknek kell lenniük. Erre a célra fejlesztették ki a gyorscsatlakozó adaptereket. Ezt a kotró gémjének a végére szerelik fel, és a szereléken lévő megfelelő csatlakozó ellendarabbal együtt lehetőség nyílik, a hagyományos csapszeges megoldással szembeni, gyors le-, ill. felszerelésre.
A szerelékek rendkívül szerteágazóak lehetnek manapság. Szinte minden célra kapható már valamilyen kotróra szerelhető berendezés, az aprítástól, az osztályozáson át egészen a tömörítésig.
Gyorscsatlakozó adapterek
Ezek a berendezések teszik lehetővé a szerelékek munkagépre való gyors illesztését. A kezdetekben a kotrókra az aktív, ill. passzív szerlékek csapszegekkel voltak rögzítve, mivel nem volt követelmény a gyors és egyszerű szerelhetőség. Napjainkban viszont, ha egy géppel több feladatot kell elvégezni, amihez szükséges a modulok átszerelése, akkor fontos tényező a szerelésre fordított idő, mivel ezek redukálásával lehet a leghatékonyabban csökkenteni a holtidőket és megnövelni a termelékenységet. Emellett jelentős mértékben lecsökken az átállások száma, így csökken a járómű kopása.
Szerkezeti kialakítások

Mint látható, a gyorscsatlakozóknak rendkívül sok fajtája van. Az egyik legfontosabb jellemző viszont, hogy rendelkeznek-e a hidraulika rendszerre való gyorscsatlakozó kialakítással vagy nem. Ez azt jelenti, hogy aktív szerelékek (pl. bontókalapács, marófej…) felvételekor a szerelék rögzítésével egy időben megtörténik-e a hidraulika csövek összeillesztése is, vagy nem. Ha nem, akkor a gyorscsatlakozó adapteren kívül elhelyezett hagyományos hidraulikus gyorscsatlakozókkal, kézi erővel kell összeilleszteni a hidraulikacsöveket egymással.
A hidraulika csövek adapterrel együtt való csatlakozására több variáció is létezik:

Lenhoff
A rögzítés működetése konstrukciótól függően történhet csőkulccsal, beépített rögzítő karral esetleg bepattanó kötéssel, vagy automatikusan hidraulikusan.

Oilquick
A gyorscsatlakozók gémen való rögzítése általában csapszeggel történik, de egy közlemezre való felhegesztés is előfordul. Az adapternek ugyanakkor a szerelékkel is kompatibilisnek kell lennie, melyet a megfelelő ellendarab szerelékre való felhegesztésével oldanak meg (itt a csapszeggel való rögzítés a ritkább).
Tiltorátorok
A forgatható, forgatható- billenthető megoldásokat (tiltorátorok) nem túl régen kezdték el alkalmazni. Ezek tulajdonképpen egy csuklóként működnek a kanál és a gém között. Felhasználási területek:

harapófejek használatakor
árkok tisztítása
csatornaépítés
szemes áruk pontos kiszórása
Mozgatási lehetőségek:
forgatás a gém hossztengelye körül 360°-ban
billentés 40-70°
A mozgatás működési elve
A billentési mozgásért két munkahenger felel, míg a forgatást egy csigahajtáson keresztül egy hidromotor végzi. A különböző mozgatások egyidejűleg is végezhetők, fokozatmentesen vezérelhetők, melyeket külön vezérlőegység irányít. A mozgatások aktiválása a kezelőkaron (joystick) lévő gombokkal történik. Amennyiben a gép nem rendelkezik a megfelelő mennyiségű és minőségű kezelőszervvel, akkor azokat utólagosan lehet pótolni.
A gyorscsatlakozó adapterek összehasonlítása:

Aktív szerelékek
Napjainkban egyre elterjedtebbek az aktív szerelékek a különböző kotrógépeken. Ezek olyan kompakt egységek, melyek valamilyen hidraulikus hajtás/ erőátvitel segítségével olyan különleges munkák elvégzésére alkalmasak, melyekre korábban különálló berendezést alkalmaztak. Nagy előnyük, hogy cseréjük útján, egy alapgéppel több célfeladat is elvégezhető.

A harapó-, vágó hidraulikus ollók
Ezeknek az aktív szerelékeknek rendkívül sok fajtája van, mind felhasználási terület, mind konstrukciós kialakítás terén.
A legelterjedtebb felhasználási területeik:
Épületbontás
Betontörmelék aprítás
Beton vasalásának átvágása
Vastelepeken fémhulladék aprítása
Közös jellemzőik, hogy munkahengerek valamilyen erőkaron keresztül fejtik ki hatásukat, és a vágóél a célnak megfelelően van kialakítva. 2 olló- szerűen összezáródó pofával vannak kialakítva, melyekből vagy mind a kettőt, vagy csak az egyiket mozgatják. A pofákon cserélhető kopóélek vannak szerelve, az egyszerűbb és gazdaságosabb karbantartás érdekében.
Általában az univerzális (multi funkciós) harapó ollók két munkahengerrel vannak ellátva, a két vágófej mozgatása érdekében, és a pofák 2, különböző kialakítású részből állnak. A külső rész a beton bontására, aprítására alkalmas, míg a belső, forgóponthoz közelebbi része a vasalat átvágására.
Sok esetben egy forgató motorral is el vannak látva, hogy az alkalmazásuk folyamán a nehezebben hozzáférhető részekhez is be tudjanak nyúlni a legkevesebb átállással.
Egy harapó olló felépítése:

Készítette: Széles Botond
Konzulens: dr. Balpataki Antal
A Szakcikkek rovat további cikkei:
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával IV.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok XI.
Útrehabilitáció hidegmaró alkalmazásával III.
Földmunkagépek minőségi vizsgálata I.
Építőgépeken alkalmazott újszerű vezérlési módok X.
A gépnet.hu legfrissebb hírei:
Az SSAB öt új termékcsaládot vezet be az egyedi ügyféligények kielégítésére
Strenx acél: magasság határok nélkül
Melior Laser: beszállítói pozíció új iparágakban
Laser Plus: acél, ami tökéletes simaságot garantál
Ruukki Laser Plus – tökéletes sima felület a lézervágás után
Legolvasottabb a gépneten:
BOSCH DLE 50 digitális lézeres távolságmérő TESZT!
Helyszíni cölöpözések II.- Helyszíni cölöpözési technológiák
Új anyagtípus: bórral ötvözött acél
Munkagépvásárlás külföldről - előnyök és buktatók
Prémium termékek és szolgáltatások prémium vevőknek